+- +-

Upcoming Events

« » May 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

User

Welcome, Guest.
Please login or register.
 
 
 
Forgot your password?

Stats

Members
Total Members: 39
Latest: Alan Mark
New This Month: 1
New This Week: 0
New Today: 0
Stats
Total Posts: 725
Total Topics: 278
Most Online Today: 1
Most Online Ever: 44
(June 21, 2017, 06:46:53 AM)
Users Online
Members: 0
Guests: 1
Total: 1

Author Topic: Competition results 2019  (Read 340 times)

Ernie Lazenby

  • Guest
Competition results 2019
« on: April 11, 2019, 10:03:26 AM »
Week 1.

Scale racing.
  1st     Geoff Earl        10 pts
  2nd    Dave Moss        8  pts
  3rd    John Bailey       6  pts
  4th    Paul Furniss      4 pts
  5th    Doug White       2 Pts
  6th    Keith Woardby  1 pt


Air Boat Racing

  1st Doug White        10 pts
  2nd John Bailey        8 pts
  3rd  Les Ledger        6 pts
  4th Bruce Brennan   4 pts
  5th Paul Furniss       2 pts
  6th Geoff Earl          1 pts


 Steering Competition.  (first of 6)

  1st  Ernie Lazenby     10 pts
  2nd Dave Nell             8 pts
  3rd  Bob Golder          6 pts
  4th Steve Smith         4 pts
  5th Ken Smailes         2 pts
  6th Graham Tansley    1 pt
  7th Larry Gannon        1 pt
  8th Dave Moss            1 pt
  9th Doug White           1 pt
 10th George Hodgson   1 pt


  Restricted class yachts
1st  Alan Davies      14 pts
2nd Dave Moss        13 pts
3rd Geoff Sutcliffe    12 pts
4th John Bailey        11 pts
5th Paul Furniss       10 pts
6th Nat Earl             9 pts

Open Class yachts.
1st Geoff Sutcliffe     14 pts
2nd Dave Moss         13 pts
3rd Alan Davies        12 pts
4th Nat Earl             11 pts
5th Les Toulmin        10 pts
6th John Bailey         9 pts
7th Paul Furniss        8 pts.

Footy Racing
1st  John Bailey         14pts
2nd Geoff Sutcliffe     13 pts
3rd Alan Davies         12 pts.
 
 
« Last Edit: April 12, 2019, 04:16:02 PM by Ernie Lazenby »

Eddy Matthews

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Competition results 2019
« Reply #1 on: April 11, 2019, 05:48:28 PM »
Doug White won the airboat racing????

Was everyone else wearing blindfolds?  :o

Sorry, just couldn't resist!! :)

Regards
Eddy

Ernie Lazenby

  • Guest
Re: Competition results 2019
« Reply #2 on: April 12, 2019, 04:08:20 PM »
well he was driving the boat I built, the one I sold last year to last years winner who sold it earlier this year to Doug. Its so much faster than any of the others he could drive it blindfolded because it knows its way around the course. Joking aside he drove it very well.


BTW Yacht racing results now included in original post.
« Last Edit: April 12, 2019, 04:15:00 PM by Ernie Lazenby »

Ernie Lazenby

  • Guest
Re: Competition results 2019
« Reply #3 on: April 25, 2019, 04:43:23 PM »
2nd Round results 24th April.

Scale Racing
1st Geoff Earl             10 pts
2nd Doug White           8
3rd John Bailey            6
4th Keith Woardby       4
5th Paul Furniss           2
6th Dave Moss             1

Air Boat racing
1st Geoff Earl              10pts
2nd Bruce Brennan       8
3rd John Bailey             6
4th Doug White            4
5th Malcolm Cavendish 2
6th Paul Furniss            1

Restricted Class yachts
1st Ian Holmes             14 pts
2nd Geoff Sutcliffe         13
3rd John Bailey              12
4th Paul Furniss             11
5th Dave Moss               10
6th Alan Davies               9
7th Malcolm Cavendish    8
8th Larry Gannon            7

Unrestricted Class yachts
1st Ian Holmes             14 pts
2nd Alan Davies            13
3rd Geoff Sutcliffe         12
4th Nat Earl                  11
5th Paul Furniss            10
6th Dave Moss              9
7th John Bailey              8
8th Malcolm Cavendish   7

Footy Racing

1st Alan Davies            14
2nd Geoff Sutcliffe        13
3rd John Bailey             12
   
« Last Edit: April 25, 2019, 08:15:05 PM by Ernie Lazenby »

Ernie Lazenby

  • Guest
Re: Competition results 2019
« Reply #4 on: May 13, 2019, 03:07:06 PM »
Round 2 Steering Competition.

1st  Ernie Lazenby            10 points
2nd Dave Nell                   8
3rd  Steve Smith               6
4th  Ken Smailes               4
5th  George Hodgson        2
6th  Roland Weeks            1
7th  Dave Moss                 1
8th   Graham Tansley          1

Junior competition

 Joseph Powell              10 points     
« Last Edit: May 13, 2019, 03:10:15 PM by Ernie Lazenby »

Ernie Lazenby

  • Guest
Re: Competition results 2019
« Reply #5 on: May 15, 2019, 07:19:32 PM »
3rd round racing results. 15th May.

Restricted class yachts
1st Geoff Sutcliffe            14 points
2nd Larry Gannon            13
3rd Dave Moss                 12
4th Paul Furniss               11
5th Ian Holmes                10
6th Alan Davies                 9
7th Nat Earl                      8
8th John Bailey                 7
9th Malcolm Cavendish      6

Unrestricted class yachts
1st Ian Holmes               14 points
2nd Dave Moss               13
3rd Alan Davies              12
4th les Toulmin               11
5th Larry Gannon             10
6th John Bailey               9
7th Paul Furniss              8
8th Malcolm Cavendish    7
9th Nat Earl                    6


Scale boats
1st  Geoff Earl               10 points
2nd John Bailey               8
3rd Dave Moss                6
4th Paul Furniss              4
5th Keith Woardby          2
6th Doug White               1


Air boats

1st Geoff Earl                10 points
2nd Doug White              8
3rd Paul Furniss              6
4th Malcolm Cavendish    4
5th John Bailey                2
6th Les ledger                 1   


NOTE Insufficient boats for Footy racing.   

     
« Last Edit: May 15, 2019, 07:26:26 PM by Ernie Lazenby »

Ernie Lazenby

  • Guest
Re: Competition results 2019
« Reply #6 on: May 22, 2019, 08:04:13 PM »
 4th round results. 22nd May.

 Air Boats
1st Geoff Earl              10 pts
 2nd Paul Furniss           8
 3rd  Bruce Brennan       6
 4th Malcolm Cavendish  4
 5th John Bailey             2
 6th Les Ledger              1
 7th Doug White             1

 Scale racing
1st  Keith Woardby        10 pts
 2nd Geoff Earl                8
 3rd  Doug White             6
 4th  John Bailey             4
 5th Dave Moss               2
 6th Roy Burton               1
 7th  Paul Furniss             1


 Restricted class yachts
1st Ian Holmes            14 pts
 2nd John Bailey           13
 3rd Dave Moss            12
 4th Geoff Sutcliffe       11
 5th Paul Furniss          10
 6th Larry Gannon         9
 7th Les Toulmin           8
 8th Malcolm Cavendish 7

Unrestricted class yachts
1st Ian Holmes            14
 2nd Dave Moss            13
 3rd Geoff Sutcliffe        12
 4th John Bailey            11
 5th Larry Gannon         10
 6th Paul Furniss            9
 7th Les Toulmin            8
 8th Malcolm Cavendish  7


No Footy racing       
 

     
 
« Last Edit: May 22, 2019, 08:10:11 PM by Ernie Lazenby »

 

Recent Topics

Competition 2019- progressive results by Ernie Lazenby
May 22, 2019, 08:18:53 PM

Competition results 2019 by Ernie Lazenby
May 22, 2019, 08:04:13 PM

New lease. by Ernie Lazenby
May 17, 2019, 03:51:33 PM

John Cobbs Crusader jet boat - 48 inch long by Eddy Matthews
May 16, 2019, 07:26:56 PM

Cancelled racing re-scheduled to Wednesday 15th May !!! by Ernie Lazenby
May 14, 2019, 05:21:54 PM

SUNDAY 12th May. by Ernie Lazenby
May 11, 2019, 10:59:55 AM

MOVED: John Cobbs Crusader jet boat - 48 inch long by Eddy Matthews
May 01, 2019, 07:13:49 PM

Scarecrow day by Geoff Fish
April 29, 2019, 02:08:33 PM

Powered by EzPortal